Dolomiti Superski - Val Gardena - Seiser Alm

Nebyla nalezena žádná data.

Dolomiti Superski - Val Gardena - Seiser Alm

 

Val Gardena - Alpe di Siusi (1.236 - 2.680 m n.m.)

Středisko Val Gardena lyžaři opakovaně řadí mezi nejlepší lyžařské středisko a je jistou zárukou perfektního lyžování v Itálii. To je synonymum pro tradičně výborné sněhové podmínky po celou sezónu podpořené vydatným umělým zasněžováním, Údolí je velmi dobře přístupné z dálnice spojující města Brener a Modena. Ve Val Gardena se nacházejí tři hlavní střediska St. Ulrich, St. Christina a Selva Wolkenstein

 

ZDE Skimapa Val Gardena

ZDE Ceník skipasů Val Gardena CK KONTAKT 2017-2018

ZDE Skimapa Dolomiti Superski

ZDE Ceník skipasů Dolomiti Superski CK KONTAKT 2017-2018

ZDE Skimapa okruhu Sella Ronda

 

Popisovaná lokalita je typická výrobou a prodejem výrobků ze dřeva, které místní obyvatelé - zvaní Ladini - exportují do celého světa. Na své si zde tedy přijdou zájemci o zdejší tradiční umění, o řezbářské práce. Údolí je ideálním výchozím místem pro turistické trasy, neboť odtud vede hned několik lanovek, které umožňují výstupy do vyšších nadmořských výšek.

Rozsáhlá lyžařská oblast Val Gardena je typická svojí dlouhou sportovní tradicí a kvalitním lyžováním v Itálii. Části jako např. Selva, Siusi, S. Christina a Castelrotto se nacházejí vedle gigantických vrcholů jako je Sciliar, Sassolungo, Olde, Sella a Cir.

Ze střediska St. Ulrich je možné se lanovou dráhou přemístit na náhorní plošinu Seiser Alm, která se rozprostírá v nadmořské výšce 2000 m a je předurčena pro strávení klidné dovolené. Ačkoli ski-areál Val Gardena nemá tradiční a známý šmrnc Cortiny d´Ampezzo, přesto je to vynikající místo pro lyžování v Itálii, odkud se dá vyrazit na super lyžování na okruhu Sella Ronda kolem masivu Gruppo Sella, dále lze vyrazit do ski-resortu Alta Badia nebo bo Arabby, do oblasti Val di Fassa nebo dokonce až na ledovec Marmolada (3.342 m). Dohromady lze vyzkoušet až celkem 175 km propojených sjezdovek.

Skibusem lze dojet z Alta Badie za pár minut na sousední lyžařský areál Kronplatz s dalšími 90 km profesionálně upravovaných tratí plných kvalitního sněhu hned na začátku zimní sezóny. Nejtěžší tratí Val Gardeny je zaručeně závodní 3,5 km dlouhá sjezdová trať Saslong, kde se každoročně pořádá slavný sjezd světového poháru mužů. Nejdelší sjezd v oblasti "Nogler" měří přes 10 km. Celý region kolem Val Gardena je vedle proslulého lyžování v Itálii navíc proslavený vynikajícími michelinskými restauracemi. Val Gardena je přibližně 20 km dlouhé údolí, které na západní straně otevírá Ponte Gardena a v severovýchodní části zakončují průsmyky Passo Sella a Passo Gardena. Autem je cesta do Val Gardeny relativně jednoduchá, tzn. za známým brennerským průsmykem se opustí dálnice na sjezdu ve směru Chiusa a dál spolehlivě již po zřetelném zančení.

Někteří návštěvníci volí také železniční spojení před Bolzano, Brixen a městečko Chiusa. Hlavními a nejznámějšími body regionu Val Gardena je Ortisei, St. Christina a Selva Gardena. Městečko Ortisei v nadmořské výšce 1.236 m je kulturním centrem oblasti s atraktivním středem města s pěší zónou, s muzeem o regionu Val Gardena a také s moderní kabinovou lanovkou, která spojuje město s lyžařskými areály Alpe di Siusi a Seceda. Sjezdovky v okolí vrcholů Seceda a Col Raiser jsou dosažitelné 2 kabinkami z Ortisei a také lanovkou ze St. Christiny. Spojení mezi oběma protilehlými svahy je realizováno moderním metrem. Červená trať pod sedačkou Fermeda se nachází na nechráněné pláni a je hodně široká. Pokud se pustíme z vrcholu Seceda na druhou stranu směrem k Ortisei, je zde opět červená trať.

Terén pod cca 3.000 m vysokým masivem Sassolungo je celkem strmý a nabízí v rámci celé Val Gardeny nejprudší sjezdovky. Známá černá sjezdovka Saslong se vine z vrchu Ciampinoi (2.254 m). Už od roku 1969 se pod masivem Sassolungo jezdí jeden z nejznámějších sjezdů ve Světovém poháru tzv. Sasslong Classic. Bezmála 3,5 km dlouhá trať se stala legendou a je výzvou každého, kdo sem dorazí. Hlavní zásluhu na popularitě těchto tratí mají přibližně v polovině tratě situované terénní nerovnosti tzv. Velbloudí hrby - 3 terénní vlny, pro jejichž úspěšné přeskočení je zapotřebí mít velmi velkou rychlost... Další významnou černou tratí je také sjezd Monte Seura (2.117 m), kam vede sedačková lanovka a nebývá zde nijaký nával, proto tento sjezd uvádíme. Modré lehčí tratě najdeme např. cestou na Passo Sella, nad průsmykem jsou ale také prudší svahy a zdejší sjezdovky jsou často také červené. Část Selva Gardena je také velmi oblíbená. Vede odsud kabinová lanovka na vrchol Campinoi, také do Selva Gardeny z něj vede černá obtížná lyžařská trať.

Na druhou světovou stranu jsou zpočátku velmi mírné lehké svahy s několika pozemními vleky, dále pak, výše nad nimi, míříme-li k Passo Gardena, zde jsou už k dispozici červené tratě. Kabinkou lze vyjet na vrchol Dantercepies ve výšce 2.300 m a užít si pak sjezd do červené sjezdovce a užít si krásný dlouhý sjezd do údolí. Z údolních městeček St. Christina a Wolkenstein Vás vyvezou kabinkové lanovky na vrchol Campinoi, ze kterého se všemi směry rozbíhají černé tratě.

Světoznámá lyžařská oblast Val Gardena je také součástí okruhu Sella Ronda a je klienty opakovaně zařazována mezi nejoblíbenější a snad též jedno z nejlepších lyžařských středisek na světě. Lyžařská sezóna ve středisku Val Gardena - začátek prosince až cca polovina dubna. Italská Val Gardena nabízí super lyžování v Alpách tj. dostatek volných terénů, sjezdovky exponované na všechny světové strany, lyžování ve volném terénu i skialpinismus, dále také moderní technické zázemí i profesionální přepravní infrastrukturu i bohaté aprés-ski vyžití (bowling, sáňkařská dráha, restaurace, obchody atd.).

Val Gardena je též ideální pro extrémní lyžování i nekonečné skialpinistické možnosti. Najdete zde také největší evropskou náhorní plošinu Altopiano dello Sciliar - tzn. 60 km většinou méně náročných sjezdovek ideálních zejména pro začátečníky a lyžaře „turisty". Údolí Val Gardena objevili turisté jako jednu z prvních oblastí v Dolomitech díky její snadné dostupnosti. K místním lanovkám ve Val Gardeně se z brennerské dálnice dostanete za několik minut, na trase z ČR se jedná o jedno z nejbližších skiareálů v rámci italských Dolomit.

Země Ladinů

Italský region Val Gardena představuje kolébku tzv. ladinské kultury, která má specifickou kuchyni (výborné sýry, špek, knedlíky apod.), zvyklosti a dokonce svůj osobitý jazyk. Návštěvníci si Ladiny uvědomí díky trojjazyčným nápisům vedle italštiny a němčiny. Ladinové mají vlastní školy a časopisy v ladinštině, která je podobná švýcarské rétorománštině a přežila jako pozůstatek původní latiny díky izolaci obyvatel v odlehlých údolích v horách (např. Badia, Cortina, Fassa). Ke starobylému národu Ladinů se hlásí dnes okolo 30.000 příslušníků. Chcete-li se o ladinském fenoménu dozvědět více, pak navštivte Ladinské muzeum ve Vigo di Fassa.

V prosinci se zde každoročně koná jeden ze závodů Mistrovství světa v sjezdovém lyžování - kategorie muži.

Přepravní kapacita: 115.600 osob/hodina.
Délka tratí: 175 km sjezdovek (díky okruhu přes Sella Rondu a rozšířené permanentce Dolomiti Superski - bezmála 250 km dalších propojených tratí).
Běžecké tratě: 102 km.
SNOWBOARD: 5 snowparků.

Modré sjezdovky: 30%. Červené sjezdovky: 60%. Černé sjezdovky: 10%.

 

Zvolte datum v kalendáři
Zvolte datum v kalendáři
  • Civetta Dolomiti Superski - hotel ** v Alleghe cca 2 km od lyžování, skibus u hotelu - Denní přejezd
    denní přejezd Civetta
    autobus, polopenze
    1 termín (od 25.02.)
    7 590 Kč / osobu
Katalog Zasílání novinek
a newsletteru
Objednat
Facebook