Slovinsko

 

 

Státní zřízení:      parlamentní republika

Rozloha:               20 273 km2

Hlavní město:      Ljubljana (Lublaň)

Obyvatelstvo:       2.047.214

Jazyk:                     slovinština

Měna:                      euro (€)

Podnebí:                kontinentální ve vnitrozemí, alpské ve vyšších oblastech

Počasí

Vzhledem ke změnám podnebí - středomořské na pobřeží, alpské v Al­pách a Karavankách a panonské na severovýchodě země - doporučujeme vhodný oděv do každého ročního období. Průměrné teploty v červenci dosahují nad 20 °C a v lednu činí -2 °C. V létě může být na pobřeží velmi horko a v horách poměrně chladno. Doporučujeme před odjezdem do Slovinska zjistit předpověď počasí.

Doprava

Zemi nejlépe poznáte, pokud sem přijedete autem. Do Slovinska můžete vstoupit přes přechody na hranicích s Itálií, Rakouskem, Maďarskem nebo Chorvatskem, nebo si můžete vůz pronajmout v jedné ze zdejších autopůjčoven. Slovinské hlavní silnice jsou v dobrém stavu a jasně značené; u silnic naleznete odpočívadla, motoresty se zajištěním noclehu a motely.

Zelená fakta o Slovinsku

 • 58 % území pokryto lesy
 • 36 % území v síti Natura 2000
 • 8.100 krasových jeskyní
 • 20 % pobřeží v režimu ochrany
 • 27.000 km vodních toků

Ke skvělé poloze Slovinska, jeho rozmanité tváři, velkému množství forem trávení aktivní dovolené a špičkové kuchyni a vínům je nutno přičíst i jeho obyvatele, kteří jsou přátelští, srdeční, veselí a pozorní. Iden­tita Slovinců je spojena s jejich jazykem, slovinštinou, kterou používají pouze dva miliony lidí a která se dochovala také díky čilému kulturnímu životu tohoto etnika. Slovinci si stále nadevše cení upřímného mezi­lidského kontaktu. O svou pohostinnost a tento nesmírně bohatý kout světa se rádi podělí s příchozími.

Objevte nádherné zelené Slovinsko

Rodiny, podnikatelé a všichni, kdo mají rádi aktivní dovolenou, budou mít ve Slovinsku bohaté vyžití. Pěší turisté si mohou vychutnávat klid v horách, sportovní horolezci, lyžaři, cyklisté, kanoisté, raftaři, rybáři, lovci, golfisté a jezdci na koni si mohou užívat svého oblíbeného sportu v nejrůznějších krajinných typech. Mnoho jídel slovinské kuchyně má původ ve třech velkých kulturách - panonské, alpské a středomořské. Nejstarší slovinská jídla se připravují z mouky a krupice. Nejznámějšími jsou chleby připravované pro sváteční příležitosti, které se dnes objevují ve formě pletených bochníků nebo věnců, dále tzv. štruklji, jež Slovinci připravují na 70 různých způsobů se sladkými náplněmi, masem nebo zeleninou, a žganci (škubánky). Pra­vou slovinskou specialitou je potica, moučník pro sváteční příležitosti, který je také připravován s velkým množstvím náplní.

Slovinsko je skutečnou vinařskou zemí. Dělí se na tři vinařské oblasti: oblasti Přímoří, Posáví a Podráví; existuje zde 14 vinařských okrsků s výraznými charakteristikami. Přímořská oblast je známa původními červenými a bílými víny, Posáví je domovem slovinské speciality - vína Cviček, a v Podráví naleznete odrůdy rýnský ryzlink, sauvignon, rulandské, skvělý tramín a šumivé víno Penina.

Ke skvělé poloze Slovinska, jeho rozmanité tváři, velkému množství forem trávení aktivní dovolené a špičkové kuchyni a vínům je nutno přičíst i jeho obyvatele, kteří jsou přátelští, srdeční, veselí a pozorní. Iden­tita Slovinců je spojena s jejich jazykem, slovinštinou, kterou používají pouze dva miliony lidí a která se dochovala také díky čilému kulturnímu životu tohoto etnika. Slovinci si stále nadevše cení upřímného mezi­lidského kontaktu. O svou pohostinnost a tento nesmírně bohatý kout světa se rádi podělí s příchozími.

Slunečné Alpy

Většinu této oblasti pokrývá národní park Triglav. Na okraji parku se nachází známý Bled, který je díky početným možnostem rekreace, konferenčním sálům, kasinu a golfovému hřišti považován za skutečný turistický ráj.

Jezero Bohinj je výchozím místem mnoha horských túr; Bohinj a Bohinjska Bistrica jsou rájem milovníků vodních aktivit. V blízkém okolí se nacházejí sjezdovky a stopy pro běžkaře a také možnosti pro turistiku na horských kolech, paragliding, sportovní horolezectví atd. Kranjska Gora láká v létě návštěvníky rekreačními sporty a venkovními sportovními aktivitami a v zimě skvělými svahy pro zimní sporty a jiné radovánky. V nedaleké Planici, obklopené vrcholy vysokými až dva tisíce metrů, se každoročně odehrává klání nejlepších světových skokanů na lyžích.

Města v údolí smaragdové řeky Soči přitahují pozornost těch, kdo touží po klidu, i milovníků adrenalinu. Zde najdou příležitost věnovat se nejrůznějším vodním sportům. Údolí si můžete prohlédnout také při paraglidingu, závěsném létání nebo cyklistice.

Zelené Středomoří

Slovinské pobřeží měří 46,6 kilometru. Města Piran, Izola a Koper, která leží na mořském pobřeží, vábí návštěvníky svou středověkou atmosférou. Koper se svým historickým jádrem je považován za jednu z nejmalebnějších loka­lit severní části Istrijského poloostrova. Izola je přímořské město s bohatou rybářskou tradicí. Většina turistického ruchu se soustřeďuje na východní straně v Šimonově zálivu, kde se nachází přímořské letovisko s plaveckými zařízeními, hotely a restauracemi. Celý Piran, staré přístavní město, je chráněn jako kulturní a historická památka. Zachoval si svůj středověký ráz s úzkými uličkami a hus­tou zástavbou, s domy stoupajícími terasovitě od mořské hladiny ke kopcům a dodávajícími celé oblasti typickou středomořskou atmosféru. Portorož je turi­stické město, které se pyšní nej starší turistickou tradicí ve Slovinsku a nabízí pohodlné hotely a moderní plavecké bazény, restaurace a množství akcí všeho druhu; jde o oblíbené místo konání konferencí.

Tajemný Kras

Pod vlivem vápence a vody má Kras dvě tváře - jednu nad zemí a druhou v podzemí. Na povrchu narážíme na krasové závrty, škrapy, pukliny, krasová okna a kotliny (Planinsko, Cerkniško Polje), avpodzemí se rozkládá bezpočet děr a krasových jeskyní - slovinský Kras je považován za nejkrásnější část podzemního světa naší planety. Ve Slovinsku se nachází více než tisíc kra­sových jeskyní a děr. Dvacet z těchto pokladů, které ve vápenci vytvořila krasová voda, je zpřístupněno turistům. K nejnavštěvovanějším patří beze sporu Postojna jama, Pos- tojenské a Škocjanské jeskyně, které jsou od roku 1986 zapsány v sezna­mu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, jeskyně Pivka a Črna jama, Križna jama, Vilenica atd. Slovinský Kras je také domovem vznešených hřebců lipicánů. Kolébkou lipicánů je Lipica, kde stojí hřebčín s tradicí chovu delší než čtyři století. Dnes jde o turistické rekreační středisko s jezdeckou školou, které je známé jako mezinárodní centrum sportovních jezdeckých aktivit.

Živá Lublaň

Lublaň s přibližně 276 000 obyvatel je považována za město, které vyho­vuje každému. Navzdory tomu, že se řadí ke středně velkým evropským městům, zachovala si přátelskou maloměstskou atmosféru a současně má všechny charakteristiky metropole. V místě prolínání východních a západních kultur se snoubí staré s novým. Lublaň je městem kultury, sídlem mnoha divadel, muzeí a galérií a pyšní se jednou z nejstarších filharmonických akademií světa. Je to město koncertů a různých akcí, vědecké a univerzitní centrum i město mnoha obchodních schůzek. V nejteplejších měsících roku stěhují nesčetné kavárny a restau­race své provozy ven, na břehy řeky Lublanice a na náměstí v centru města. Vzhledem ke své zeměpisné poloze představuje Lublaň také ideální výchozí bod pro objevování rozmanitých tváří a krás Slovinska.

Veselé Pohorje

Pohorje se rozkládá na ploše asi 1000 čtverečních km a je pokryto jehličnatými lesy; v některých jeho oblastech vznikla lyžařská střediska (Areh, Rogla, Kope) a jiné části Pohorja nabízejí rozsáhlé horské stezky pro pěší turisty a milovníky jízdy na kole a v koňském sedle. Do Pohorja za­vítají také milovníci parašutismu, závěsného létání, letů v horkovzdušných balónech a ti, kdo touží objevovat zdejší prales a čistou vodu. Maribor s bezmála 115 000 obyvateli je považován za druhé nej významnější centrum Slovinska. Pyšní se nejstarší vinnou révou na světě, která se pěstuje kolem řeky Drávy po více než čtyři století. U Drávy leží malebný a živý Lent, který proslavil multikulturní Lent Festival. Rozlehlé vinice, které stoupají od okraje města přes kopce okolo Mariboru, jsou protkány více než 50 kilometry vinařských cest. Tyto cesty jsou obklopeny obchůdky s vínem a turistickými farmami. Maribor se svým kongresovým areálem v Conven­tion Centre Habakuk se stává důležitým kongresovým centrem Slovinska.

Dynamické lázně

Rozvoj a proslulost slovinských lázeňských letovisek je zapříčiněna nezkaženým přírodním bohatstvím země. Nejdůležitější jsou termální prameny různých vlastností a teplot (od 32 do 73 stupňů Celsia), a min­erální vody (světoznámé Donat Mg a Radenska Tri srca), následované mořskou vodou a solankou, organickými a anorganickými peloidy. K léčbě přispívá i středomořské, panonské a subalpínské horské podnebí. V pat­nácti slovinských lázeňských letoviscích spojených sloganem “S přírodou ke zdraví” byly vyvinuty turistické nabídky v oblasti péče o zdraví a nové programy ochrany zdraví a prevence nemocí pro širokou veřejnost. Ve zdejších lázních můžete prožít příjemnou rodinnou dovolenou, udělat něco pro sebe, pro své tělo a ducha a zlepšit svůj fyzický a duševní stav. K tomu slouží dobře vybavená zdravotní a rekreační centra, kde se můžete věnovat plavání, joggingu, chůzi, cvičení na posilovačích strojích i na sportovištích, hrát golf, tenis a bowling, jezdit na koni, na lyžích, na kole- a současně s tím se učit, jak zdravě žít.

Kasina

Slovinský cestovní ruch v oblasti kasin a zábavy představuje důležitou a atraktivní součást turistické nabídky. Má téměř čtyřicetiletou tradici a je založen na komplexní nabídce turistických služeb a kasin. Kromě vlastní nabídky kasin sem patří také kvalitní hotelové služby, rozmanitá kulinářská nabídka, rekreační a nákupní zařízení, kulturní akce, tanec a zábava, módní přehlídky a soutěže krásy a také kongresy a obchodní jednání. Celé schéma nabídky kasin vychází z koncepce sázkových her, zábavy a uvolněné atmosféry. Dnes se ve Slovinsku nachází dvanáct ka­sin a zábavních center. Nabídka se soustřeďuje převážně ve známých tu­ristických centrech a větších městech. První kasino bylo otevřeno před téměř 40 lety v Portoroži a po něm následovalo kasino v Bledu. V roce 1984 se vybudováním nového kasina v Nové Gorici začal ve slovinských kasinech rozvíjet nový trend. V průběhu dalšího desetiletí vznikla nová kasina, například Rogaška Slatina, Maribor, Lipica, Lublaň, Kranjska Gora a Otočec. Největší a také nejnovější z nich je zábavní centrum “Per­la” společnosti HIT Company v Nové Gorici, které představuje naplnění nové podnikatelské filozofie sázkových her ve Slovinsku.

 

Zvolte datum v kalendáři
Zvolte datum v kalendáři
 • Kronplatz Valle Isarco NEJLEVNĚJŠÍ autobusové lyžařské zájezdy - penzion ** Anich v Natzu
  26.-29.12. - Vánoční prázdniny
  autobus, polopenze
  8 termínů (od 26.12.)
  4 680 Kč / osobu

Slovinsko

Nebyla nalezena žádná data.
Katalog Zasílání novinek
a newsletteru
Objednat
Facebook