Rakousko

 

Co se Vám vybaví pod pojmem "Rakousko"? Je toho mnoho, čím je tento středoevropský stát typický: např. turistika v Alpách, lyžování v Rakousku a zimní sporty, cykloturistika, města a památky a kulturní zážitky, kulinářské zážitky ve městech i na rakouském venkově, dovolená a koupání u průzračného rakouského jezera, rodinná dovolená v aqua-parku, golf v Alpách – tohle všechno a jistě mnohem více Vám nabízí nádherné a u Čechů velmi oblíbené Rakousko. Při Vaší dovolené v rakouských Alpách lze využít velmi výhodné slevové karty, které lze obvykle získat přímo při ubytování, nebo v daném infocentru.

 

Hlavní město:          Vídeň               

Rozloha:                  83.879 km²

Počet obyvatel:       8.579.750               

Jazyk:                     němčina

 

Rakousko oplývá rozsáhlým kulturním bohatstvím, které je takřka nezměrné - jsme v rodišti velkého génia A. Mozarta. Kulturní akce světové úrovně se snoubí s kulturou všedního dne a životního stylu lidí, kteří zde žijí. Náleží k ní i kulinářské speciality, které jsou poznávacím znamením Rakouska a jeho regionů. Všechny tyto skutečnosti se dnes jeví tak impozantními právě proto, že jsou výsledkem vzájemného působení rozmanitých vlivů ze západu a východu, severu a jihu. Rakousko hrálo v dějinách vždy důležitou roli ve středu Evropy jako most, jako místo setkávání a křižovatka Evropy. Rakousko leží v mírném pásmu v přechodné zóně mezi přímořským, Atlantikem ovlivněným podnebím a kontinentálním podnebím. Čtyři roční období se zpravidla vyznačují typickými teplotními a podnebními charakteristikami. Skutečnost, že velkým lákadlem pro návštěvníky Rakouska je mimo jiné i místní příroda, není žádným překvapením. Ať jde o hluboké sytě zelené lesy, na kvetoucí alpské louky, křišťálově průzračná jezera, štíty Alp s kozorožci, geologická pestrost alpských štítů, to vše láká k prozkoumání a objevování…

Rakouské přírodní parky

K zotavení uprostřed nádherné přírody vás zve 47 přírodních parků Rakouska, každý zcela jedinečný. V těchto chráněných přírodních koutech můžete zažít přírodu v mnoha jejích podobách. Kdo se snad domnívá, že rakouské hory jsou uzavřeným světem, ten se hluboce mýlí. Odnepaměti totiž navazovali jejich obyvatelé kontakt a vzájemné vztahy s jinými oblastmi a kulturami.

Salzburg světoznámé „jeviště světa“, které slaví svých 20 let světového kulturního dědictví UNESCO

V roce 1997 propůjčilo UNESCO historickému centru Salcburku ocenění kvality „světové kulturní dědictví“. Kromě jedinečného Starého Města a knížecí arcibiskupské architektury byl pro toto označení rozhodující význam Salcburku jako hudební metropole a rodné město Wolfganga Amadea Mozarta.

Pravá rakouská kuchyně, kterou si můžete připravit u Vás doma...

Produkty místních rolníků, ušlechtilé moky vinařských králů a nejlepší rakouská domácí strava u pozorných hostitelů – to jsou přísady pro kulinářské požitky v Rakousku! Zkuste některé recepty připravit i ve své vlastní kuchyni!

Alpské tradice

Již pradávní osadníci v západo-rakouských vysokohorských oblastech dávali přednost životu na výše položených, nesnadno přístupných náhorních plošinách, které se jim zdály příhodnější než tehdy často bažinatá, neschůdná a nehostinná údolí. Zdánlivě nepřekročitelné hranice hor byly proto překonávány již od pradávna a přes hory se přesunovali lidé, jež se zabývali obchodem sahajícím až po Středomoří. Nejlepším důkazem této skutečnosti je ledový muž „Ötzi“, objevený roku 1991 v ledovci v nadmořské výšce  cca 3.200 metrů v Ötztalských Alpách, který již před 5.300 lety provozoval směnný obchod s oblastí okolo Gardského jezera (Lago di Garda). Tak jako se „Ötzi“ na své cestě přesunoval mnoha rozmanitými údolími a vegetačními stupni, zachovala se až do dnešních dnů v alpské životní kultuře řada tradic, souvisejících s pohybem z místa na místo. Jsou úzce spjaty s chovem skotu, který byl od počátku jednou z hlavních hospodářských činností obyvatel hor. Také proto jsou vyhánění skotu na letní pastviny a jeho shánění zpět do údolí jednou z nejživějších tradic, které se v alpských oblastech Rakouska udržely. V raném létě, v období kolem svatodušních svátků, vyhánějí pastýři a salašníci skot na horské pastviny, zpravidla v polovině září vede zase jeho cesta zpět do údolí. Hlavně shánění skotu je doprovázeno slavnostním ceremoniálem. Pokud léto proběhlo bez větších nehod, jsou stáda na cestu zvláště vyšňořena a krávy mají na hlavě ozdoby z „alpských růží“ (rododendronů) či větviček kosodřeviny a květů pupavy a klejichy.

Vyzkoušejte a ochutnejte rakouské cyklotrasy

Cyklostezky výletníkům dávají možnost poznat rakouskou přírodu a kulturu z uvolněné perspektivy, z pohledu cyklisty. Začínají v Alpách, vedou podél řek přes kopcovitou až rovinatou oblast vinic v Dolním Rakousku a Štýrsku až k Jadranu po stezce Eurovelo 9, vede z České republiky přes Rakousko do Slovinska. Poznejte Rakousko všech stran - jeho kulturu, gastronomii i působivou krajinu od vysokohorských alpských oblastí až po

Ötztal je jednou z nejznámějších cyklistických destinací v Alpách. Klasické akce, například Ötztalský cyklomaraton nebo „hledání pokladu“, přitahují příznivce cyklistiky už mnoho let. V roce 2017 se navíc rozšiřuje nabídka pro enduristy a příznivce trailů. Do Ötztalu kromě toho již potřetí zavítá Tour de Suisse! Jízda na kole v  Ötztalu není pouze turistická nabídka. Cyklistika se tu aktivně a se zapálením prožívá ve všech podobách a je důležitou součástí Ötztalu. V Ötztalu v létě najdete nejméně tolik aktivních cyklistů, jako v zimě lyžařů. Tam, kde jsou místní lidé sami nadšení cyklisté, take vědí, co bikeři chtějí.

 

Zvolte datum v kalendáři
Zvolte datum v kalendáři
 • Kronplatz Valle Isarco NEJLEVNĚJŠÍ autobusové lyžařské zájezdy - penzion ** Anich v Natzu
  1.2.- 5.2. super lyžování na 3 dny
  autobus, polopenze
  6 termínů (od 01.02.)
  4 540 Kč / osobu
 • Civetta Dolomiti Superski - hotel ** v Alleghe cca 2 km od lyžování, skibus u hotelu - Denní přejezd
  denní přejezd Civetta
  autobus, polopenze
  1 termín (od 25.02.)
  8 250 Kč / osobu
 • Cortina d´Ampezzo autobusem - hotel ** Dolomiti - SLEVA 10% na skipas pro dospělé
  1.-5.2. Cortina sleva 10% skipas
  autobus, polopenze
  3 termíny (od 01.02.)
  4 831 Kč / osobu
 • Santa Caterina, Bormio, Livigno, 4 dny lyžování autobusem, hotel pouze 500 m od sjezdovky
  26.1.-31.1. hotel 500 m od lyžování
  autobus, polopenze
  1 termín (od 26.01.)
  7 260 Kč / osobu

Rakousko

  , polopenze, min. 3 noci
od 1 650 Kč / noc
Akční nabídka
Katalog Zasílání novinek
a newsletteru
Objednat
Facebook